موسسه نجوم آسمان پارس

موسسه ترکوند

سلام

اینم گزارش رصد خورشید گرفتگی سه شنبه 14 دیماه 1389 شیراز که توسط یکی از سه گروه رصدی موسسه نجوم آسمان پارس مستقر در بیمارستان مرکزی و مجتمع ام-آر-آی شیراز واقع در بلوار چمران برگزار گردید.

گروه ما سومین و آخرین گروهی بود که از سرویس پیاده میشد.قبل از ما گروه آقای حسام پور در باغ ارم و قبل از اون گروه آقای اشکر در حافظیه مستقر شد.

همزمان با ما خانمی که نمیخوات نامش فاش بشه و سعی بسیار کرده تو هیچکدوم از عکسامون هم نباشه!!!! به ما ملحق شد که کمک خوبی بود برای گروهمون.مدتها بود ایشون رو ندیده بودیم و چقدر خوشحال شدیم از اینکه با ما بودن.

آماده کردن تلسکوپ

پس از استقرار تلسکوپ 12 اینچ دابسونی اوریون در جلوی درب ورودی ساختمانهای بیمارستان واقع در محوطه حیاط مجتمع ، رصد شروع شد.از همون اول کار، استقبال عموم خوب بود و با اضافه شدن پرسنل مجتمع پزشکی ام-آر-آی به جمع رصدگران ازدهام جمعیت داشتیم و واقعا 4 نفر جوابگوی سوالات این تعداد بازدیدکننده نبود.پخش تراکت موسسه -فروش عینک –توضیح راجع به گرفت و توضیح در مورد لکه های خورشید (که امروز واقعا با شکوه بودن و توجه همه رو بخود جلب میکرد) از یه طرف و جوابگوی سوالات وذهن کنجکاو مردم بودن از طرف دیگه کار رو پر هیجان کرده بود.

پرسنل بیمارستان در کنار مردم

با اضافه شدن دوستان خوبم آقایان احسان حقیقت و سعید صادقی مهر و آقای معماریان و قبول زحمت از طرف ایشان کمی بار ما سبکتر شد.

احسان حقیقت

با سپاس از آقای دکتر کازرونی که زحمت کشیدن و همکلاسیهای فرزندشون رو به جمع ما اضافه کردن.

با اومدن بچه ها و دیدن اون شور وهیجان اونا ما هم سر شوق اومده بودیم و احساس خستگی نمیکردیم. در حالی که ساعتها بود زیر آفتاب دلچسب زمستانی ایستاده بودیم و خستگی روزها و ساعتهای قبل هم به آن اضافه شود لطفا.   : )

خلاصه با رسیدن به زمان اوج گرفت و اشتیاق مردم برای دیدن حداکثر گرفت و به طبع آن تکانهای ناخواسته تلسکوپ ، بارها و بارها مجبور به تنظیم آن شدیم.

نزدیک به اوج گرفت

جالب آنجا بود که ساعت پایان گرفت که با رویت مستقیم خودمون از پشت تلسکوپ، ساعت 14:05 دقیقه برای آن ثبت کردیم مصادف شد با اتمام شیفت صبح پرسنل و شروع شیفت عصر بیمارستان.

استقبال بچه ها عالی بود

سایه خورشید میان برگ درختان

حالا حسابشو بکنین همه اومدن رصد اما گرفتی در کار نبود(البته بجاش رصد خورشید رو براشون گذاشتیم) و چون اونجا همه آشنا هستن تو فکر بودم یه جورایی از ماه بخوام یه بار دیگه هنرنمایی کنه و چند لحظه جلوی خورشید خانوم رو بگیره تا شرمنده دوستان نشم اما چه کنم دست ما کوتاه و ماه در آسمان و خورشید هم مطمئنا مثل خودمون خسته از اینکه کار و زندگیشو گذاشته و اومده که همه از صبح تا بعد از ظهر اون رو تماشا کنن.اونم از خجالت چند تا لکه رو لپش گل کرده بود. احتمالا کلفهای شرم بوده!! بیچاره خورشید خانوم.هر کی جای اون بود همینجوری میشد. آخه فکرشو بکنین میلیاردها نفر از قسمت بزرگی از زمین دارن اونو تماشا میکنن.خیلی اعتماد به نفس میخوات که خراب نکنی یا تپق نزنی و دقیقا طبق سناریوی از پیش تعیین شده کارو ببری جلو!؟!.

همه گروه تو این تصویر هستن

لحظه وداع با گرفت سال 1389

ایول به خورشید

ایول به ماه

ایول به زمین

ایول به کسانی که با موسسه نجوم آسمان پارس همکاری کردن

ایول به دوستانی که بهمون پیوستن و از دیدارشون خیلی خوشحال شدیم

ایول به همه  بر و بچ نجومی شیراز و فارس و ایران و جهان

ایول به همه کسانی که با حضورشون در محل بیمارستان ،رصد رو با شکوهتر کردن.

بعد از جمع آوری وسایل ، با آمدن سرویس راهی باغ ارم شدیم و بعد هم بچه های حافظیه رو سوار کردیم و دسته جمعی همراه سه نفر دیگه از دوستان که تو بیمارستان با ما بودن(بجز احسان حقیقت که کار داشت و رفت) رفتیم رستوران برای صرف نهار.ساعت سه بعد از ظهر بعد از خستگی و گرسنگی و تشنگی زیاد و با کلی هیجان ناشی از رصد ، چلو خورشت قورمه سبزی آی حال میده. مخصوصا که خرج رستوران از جیب موسسه باشه.

نوش جون همه سیزده نفری که تو رستوران بودن. (عکسهای رستوران رو تا فردا میذارم)

جای شما خواننده گرامی هم خالی بود.

بعد هم دوباره سوار سرویس شدیم تا هر کدوم از دوستان به منزل برگردن.

آخرش ما موندیم و خاطرات خوش رصد و چند تا عکس که الان که 12-13 ساعت از رصد میگذره دلم برای اون لحظات تنگ شده.انگار کلی وقته از اون لحظات داره میگذره.و این رو مدیونیم به لحظات خوشی که با هم ودر کنار هم داشتیم.

همیشه سلامت و خوش باشید.

به امید دیدار دوباره

در صورت تمایل به داشتن آرشیو مورد نظر(در صورتی که در این رصد حضور داشته اید)میتوانید با شماره های موسسه تماس حاصل کنید:

۰۹۱۷۵۶۸۵۲۷۲

۰۹۱۷۵۶۸۵۳۷۳

نوشته شده توسط فرشاد حسام پور در ساعت 11:47 | لینک  |